O drewnie

Który materiał jest najlepszy do palenia w kominku

Drewno jest u nas powszechnie dostępnym paliwem odnawialnym, uznanym za bardzo ekologiczne - gdyż podczas jego spalania do atmosfery nie jest emitowany dwutlenek węgla oraz związki siarki. Ponadto powstaje wtedy mało sadzy, co upraszcza instalację i ułatwia jej czyszczenie. Istotny jest także fakt że drewno dostępne jest w kraju, więc nie ma  potrzeby jego importowania. Z tego powodu jego cena nie jest tak bardzo wrażliwa na zmiany gospodarcze i polityczne na świecie, czego niestety powiedzieć nie można o innych surowcach energetycznych. Warto też tutaj wspomnieć że drewno nie jest obciążone podatkami, w odróżnieniu od innych paliw. Kolejna zaleta tego paliwa polega na tym że nie występują straty związane jego z przechowywaniem, jeśli drewno jest składowane zgodnie z obowiązującymi wymogami.


Które drewno wybrać?

Nie każde drewno jest najlepsze do palenia w kominku. Na pewno do tego celu nie nadaje się drewno z drzew iglastych. Posiada ono w sobie dużo żywicy, które może strzelać i brudzić inne powierzchnie. Dlatego właśnie najlepsze drewno to to z drzew liściastych. Pali się ono równo i nie powoduje nieprzyjemnych efektów. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele rodzajów drewna liściastego: dąb, buk, grab oraz wiele innych. 


Czy Państwa drewno jest bezpieczne?

W naszym drewnie nie znajdą Państwo żadnego rodzaju szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie. Nasze drewno nie powoduje również uszkodzenia czy zanieczyszczenia kominka.


Czy wilgotność drewna jest ważna?

Drewno powinno być odpowiednio suche, tzn. maksymalnie 15% wilgotności. Oznacza to, że drewno do kominka należy sezonować minimum 15 miesięcy. Lakierowane lub impregnowane belki, płyty wiórowe lub sklejka w ogóle się nie nadają.

Zalecane jest spalanie drewna o wilgotności 12 - 20% oraz okresie suszenia od 1,5 do 2 lat. Maksymalną wydajność i długą żywotność kotła zapewni spalanie drewna, które było suszone przynajmniej 2 lata.  Wartość energetyczna drewna spada wyraźnie wraz ze wzrastającą jego wilgotnością. Na przykład: Drewno z 12 - 20% zawartością wody ma wartość energetyczną 4 kWh/1kg drewna. Zaś drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna. Świeże drewno ma małą wartość grzewczą, źle się pali, bardzo dymi i zdecydowanie skraca żywotność kotła i komina. Wydajność kotła spada na 50% możliwości a zużycie paliwa wzrasta dwa razy.

Właściciele kominków chętnie palą bukiem. Jest twardy, pali się długo i daje dużo ciepła, bo jest drewnem kalorycznym. Pierwszą pozycję w tabeli ciepła dawanego przez drewno z jednego decymetra sześciennego zajmuje grab. Na kolejnych miejscach są: dąb, jesion, klon, brzoza, wiąz, buk, wierzba, jodła, olcha, modrzew, osika oraz lipa i topola, które dostarczają zaledwie połowę tej energii, którą uzyskać pozwala grab.

 

Wartość opałowa drewna [GJ/m3]
Wilgotność [%]
buk, dąb
brzoza
wierzba
modrzew
sosna, olcha
świerk
0
10,83
9,69
6,65
8,74
7,98
7,60
15
10,59
9,47
6,50
8,55
7,80
7,43
20
10,49
9,38
6,44
8,46
7,73
7,36
25
10,37
9,28
6,37
8,37
7,64
7,28
30
10,24
9,17
6,29
8,27
7,55
7,19
35
10,09
9,03
6,20
8,15
7,44
7,08
40
9,92
9,87
6,09
8,00
7,31
6,96
45
9,71
8,69
5,96
7,84
7,16
6,81
50
9,46
8,47
5,81
7,64
6,97
6,64
55
9,16
8,19
5,62
7,39
6,75
6,43
60
8,78
7,85
5,39
7,08
6,47
6,16

W naszej firmie znajdą Państwo również drewno sezonowane, które zapewni Państwu odpowiednią ilość energii. U nas drewno sezonowane jest co najmniej 1 rok.

Czemu mam wybrać właśnie drewno jako materiał do wytwarzania ciepła?

Palenie drewnem nie dość, że jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod wytwarzania ciepła to jeszcze cena drewna w stosunku do cen innych materiałów jest praktycznie najniższa. 

 


Co to oznacza metr przestrzenny?

Jednostka ta określa objętość zajmowaną przez drewno jak również przez powietrze wypełniające przestrzeń pomiędzy szczapami tegoż drewna, które zmieściło by się w sześcianie o długości boków równych jeden metr. Zależnie od gatunku drewna 1 metr przestrzenny zawiera od 0.65 do 0.7 metra sześciennego. Metr przestrzenny to miara oficjalna, określona zarówno normą branżową numer BN 75-20/9220-01, jak też ujęta w Polskich Normach pod numerem PN-93/D95000. Jednostka ta jest powszechnie stosowana w obrocie paliwami drzewnymi, a szczególnie drewnem w postaci pociętych i połupanych polan.


Skąd pochodzi drewno?

Nasze drewno pozyskujemy tylko z legalnego źródła od Lasów Państwowych. To oni wydają nam pozwolenie na ścięcie i skup drewna. Dbamy w ten sposób o środowisko - drzewa wycinane zostały przeznaczone do ścięcia ze względu na ich stan.


Ile drewna przygotować na sezon grzewczy?

Drewno właściwie przygotowane do sezonu grzewczego powinno mieć 20% wilgotności. Taką wilgotność można uzyskać po dwóch latach sezonowania. Jeśli jednak chodzi o dopuszczalną wartość wilgotności - 35% - jest ona możliwa do uzyskania już po roku sezonowania. Wilgotność jest bardzo ważnym parametrem drewna jako opału, gdyż od jej zawartości uzależnione jest zużycie drewna. Zakładając, że drewno będzie mieszane - liściaste z iglastym - o wspomnianych parametrach wilgotnościowych, to na 10m2 powierzchni ogrzewanej musimy zmagazynować około 1 metr przestrzenny drewna (jednostka handlowa odpowiadająca około 0,7 m3).

 

Rodzaje drewna

 

   

 

 

Brzoza

Jest ona często wykorzystywane do palenia w kominku ponieważ wysuszona nie powoduje iskrzenia, pali się płomieniem o lekko niebieskawym odcieniu oraz wydziela przyjemny, charakterystyczny aromat. Ponadto ten gatunek cechuje łatwość spalania przy większej zawartości wilgoci, w porównaniu z drewnem buka czy też dębu. Dodatkowo kora brzozowa świetnie nadaje się na podpałkę. Optymalny czas suszenia to 1,5 roku, a osiągnięta wtedy wartość opałowa to 1900 kwh/mp.

 

 

Dąb

 Drewno dębu posiada jedną z najwyższych wartości kalorycznych, ale podczas spalania wymaga większej ilości tlenu niż buk. Ponadto ze wszystkich opisanych tu gatunków jest to drewno najbardziej smoliste, wskutek dużej zawartości różnych substancji dodatkowych, oraz musi schnąć najdłużej z nich. Spowodowane jest to wysoką zawartością taniny. Spalanie taniny wymaga wysokich temperatur, których osiągnięcie będzie możliwe dopiero gdy drewno zostało dobrze wysuszone. Optymalny czas suszenia to 2,5 - 3 lat, a osiągnięta po tym czasie wartość opałowa to 2100 kwh/mp.

 

 

Buk

 Buk to idealne drewno do kominka, posiada bardzo wysoką kaloryczność, spala się powoli i równomiernie. Wydziela przy tym niewielką ilość dymu oraz pozostawia bardzo małą ilość popiołu. Drewno bukowe cechuje także jego stosunkowo dobra dostępność na rynku zbytu. Niestety jak wiele twardych gatunków także i buk potrzebuje dość dużo czasu do całkowitego wyschnięcia. Optymalny czas suszenia wynosi tutaj około 2 lat, a osiągnięta wtedy wartość opałowa wynosi 2200 kwh/mp. 

 

 

Osika

Drewno osiki charakteryzuje się szybkim spalaniem o bardzo wysokiej temperaturze. W związku z tym drewno to jest idealne do rozpalania czy wypalania nadmiaru sadzy z szyby czołowej kominka.Osika spala się ładnym biało żółtym płomieniem przy czym nie wydziela dużych ilości dymu. 

 

 Grab

Ze względu na swój ciężar i gęstość grab posiada najwyższą wartość opałową z opisanych tutaj gatunków, dobrze wysuszony może dostarczyć nam nawet ponad 2300 kWh z metra przestrzennego. Pomimo tak dużej gęstości grab cechuje stosunkowo szybkie przesychanie jak na drewna twarde, pod tym względem jest on lepszy od buka. Ponadto udział kory w drewnie grabu to tylko 7%, co sprawia że podczas spalania wydziela się bardzo mało dymu. Gatunek ten jest trudno zapalny, a sam proces spalania przebiega powoli, eliminując potrzebę częstego dokładania.

 


 

Jodła

Drewno jodłowe posiada gęstość 460 kilogramów na metr sześcienny, należy więc do najcięższych gatunków w naszym kraju. Drewno jodły jest białawe, ale może przyjmować żółtawy bądź lekko zielony odcień.  Drewno tego gatunku trudno poddaje się głębokiej impregnacji. Jodła należy do drewien średnio trwałych, a przeciętna żywotność wykonanych z niej konstrukcji wynosi od pięćdziesięciu do stu lat. 

 

 

 

Świerk

Ogólnie przyjmuje się, że nasze świerki wytwarzają drewno lekkie i miękkie , łatwo łupliwe. Przy górnej granicy w Tatrach jest ono jednak często bardzo twarde i trudne w obróbce. Przy ścince może stwarzać problemy zwłaszcza niedoświadczonym pilarzom. Obróbkę skrawaniem utrudniają liczne, twarde sęki. Drewno świerkowe jest mało kurczliwe, daje się suszyć szybko lecz w trakcie suszenia łatwo pęka. Barwi się dobrze  nasycaniu poddaje się średnio, szczególnie twardziel.

 

 

 

Sosna

Drzewo iglaste, jasnożółte z brązowawym rdzeniem, lekkie i miękkie, , bardzo przyjemnie pachnące z powodu silnego żywicowania. Wysuszone spala się bardzo szybko wydzielając dużą ilość dymu. Nie jest wskazane do palenia w kominku. Niemniej jednak z uwagi na dużą ilość żywicy spala się bardzo szybko z bardzo wysoką temperaturą co powoduje, że jest to idealny materiał do celów rozpalania paleniska. 

 

 

Modrzew

Kora modrzewia bogata jest w żywicę. Ma liczne ciemnobrunatne, nieregularnie rozmieszczone sęki.  Suszenie przebiega gładko. Modrzew ma niewielką skłonność do pękania i paczenia, prawie nie skręca się. Nie ma większych problemów z obróbką powierzchni.  Modrzew jest dosyć twardy.